Projekt ERASMUS+ z wizytą w Friedrisch-Elvers-Schule w Heide

W dniach 12-16 marca w ramach projektu Erasmus+ "Europeizacja edukacji kluczem do pełniejszej integracji uczniów zagrożonych wykluczeniem społecznym", nauczyciel historii Michał Bączkowski wraz z grupą nauczycieli z SOSW w Starogardzie Gdańskim gościł w niemieckich placówkach edukacyjnych Friedrisch-Elvers-Schule w Heide. W czasie wizyty nauczyciele dogłębnie poznawali funkcjonowanie systemu edukacyjnego i starali się zrozumieć problemy uczniów zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Dyrektor placówki FES Friedemann Kern otwarty na współpracę zorganizował  3 dni pełne zawodowych wrażeń. Grupa nauczycieli odwiedziła  szkołę specjalną, szkołę masową z oddziałami integracyjnymi, szkoły przyszpitalne z oddziałami dziennego pobytu oraz szkołę zorganizowaną w Szpitalu psychiatrycznym w Hesterberg. Nauczyciele uczestniczyli czynnie i jako obserwatorzy w kilku lekcjach, aby lepiej poznać obraz kształcenia dzieci na różnych etapach edukacji oraz różne systemy pracy i sposoby motywowania ucznia. Każda z wizyt była pełna nowych refleksji.

Dzięki gościnności niemieckich partnerów był też czas na wspólny spacer po plaży nad Morzem Północnym, gdzie można było  doświadczyć zjawiska odpływu i przypływu morza; zwiedzanie miasta Heide, czy też przygotowywanie wspólnego posiłku, dla gospodarzy i odwiedzających.